WAZA 2015 FORTY

Rozmowa Redaktora Naczelnego Krzysztofa Urbańczyka z Lucyllia Głogowską Przewodniczącą Komitetu Organizacyjnego X Konferencji Wyceny Nieruchomości Zabytkowych WAZA 2015 – FORTY

alex1983 / Pixabay

  1. Czy warto przyjechać w tym roku do Krakowa na Wazę?

To wszystko zależy od wymiaru potrzeb. Warto przyjechać osobie, która  jest wrażliwa na piękno, która chce wzbogacać swoją wiedzę, która lubi piękne oprawy spotkań i miłą przyjacielską atmosferę. Serdecznie zapraszamy każdego, komu bliskie są klimaty odkrywania tajemniczej mocy historii, piękna przeszłości i nowych doświadczeń zawodowych. Tym razem będziemy zajmować się fortami jako budowlami obronnymi,  ich funkcji przeszłych, obecnych, jak też przystosowania ich do współczesnych potrzeb rynku, przy uwzględnieniu zróżnicowania podmiotów nimi władających.

2. A jak to się wszystko zaczęło? I skąd nazwa Waza?

Tak jak zwykle w życiu bywa. Spotkanie, pomysł a potem realizacja. Spotkanie w Krakowie, pomysł to suma potrzeb oceny nieruchomości wyjątkowych, ich wycena i standaryzacja a miejsce no to już skarbnica  zabytków, czyli Kraków. Celem priorytetowym było przygotowanie założeń do standardu       „ Wycena nieruchomości zabytkowych” standardu jak się potem okazało, pierwszego w Europie. Ten standard definiował pojęcie nieruchomości zabytkowej, zakresy rzeczowe podlegające ochronie, i ich części składowe. Na Jubileuszowej  dziesiątej Konferencji w maju tego roku wrócimy do w/w standardu chcąc na podstawie  nowych doświadczeń wzbogacić go o nowe założenia. Tytuł  „Waza” został zaproponowany przez Kol. Andrzeja Kalusa na trzeciej  Konferencji w 2001r – chyba w związku z miejscem czyli królewskim miastem Kraków.

3. Którą dotychczasową Wazę wspomina Pani najlepiej?

Każda,  jest dla mnie jak własne dziecko. W każdą wkładałam maksymalnie dużo pracy, serca, starałam się aby efekt końcowy był  tym, czego oczekiwali uczestnicy i ja też. Ale gdybym musiała  wymienić tę jedną, to chyba z racji miejsc w których się odbywała, osób w niej uczestniczących, oprawy, wybrałabym  V Konferencję „Sacrum”. To było niesamowite uczucie być z Kardynałem Franciszkiem Macharskim tak blisko gdy otwierał naszą konferencję w Bazylice Dominikanów i był jej słuchaczem siedząc na schodach XV wiecznego Kapitularza, a wieczorem w tym samym miejscu wsłuchiwaliśmy się w śpiew chóru  i grę orkiestry z muzyką Gospel. Kolejnym przeżyciem był wspaniały wykład prof. Wiktora Zina który mówił o trudnej wycenie obiektów i przestrzeni „Świętej”. Niestety nie może być  już z nami i służyć nam swoją wiedzą. No i trudno nie wspomnieć o wspaniałym spotkaniu z  infułatem proboszczem parafii N.M. Panny /Kościół Mariacki / który w sposób bardzo otwarty mówił o sprawach materialnych  kościoła Mariackiego przy akompaniamencie chóru  śpiewającego Ave Maryja”. Cóż dodać??

4. To chyba nie trudno zorganizować konferencję o zabytkach właśnie w Krakowie?

Z racji ilości zabytków w Krakowie, i ich charakteru, to jest obszerny wybór obiektów zabytkowych, myślę że starczy na kolejną jubileuszową dziesiątkę. Tak więc można powiedzieć że łatwo. Ale sprostać aby tematy, wykładowcy, uczestnicy, miejsca spotkań i zabaw ze sobą współgrały to już duża odpowiedzialność, wymaga kunsztu, wyobraźni i pracy zespołu osób ze sobą zgranych. I tak mamy.

5. Czy będą następne konferencje?

„Jak nie jak tak”. Oczywiście, gdyż pomysłów jest wiele, trzeba je tylko urzeczywistnić czego następcom życzę z całego serca. Konferencje wyceny nieruchomości zabytkowych wpisały się w pejzaż krakowski wpisały się też w zapotrzebowanie wiernych fanów, którzy są z nami  od 1997roku, czyli pierwszej Konferencji  i przez cały czas ich trwania nam kibicują, za co jesteśmy im wdzięczni. Bo gospodarz zadowolony jest wtedy  gdy zaprosi do siebie gości przygotuje się a goście nie zawiodą.

Dlatego oczekujemy Wszystkich smakoszy piękna.

Do zobaczenia na Konferencji „FORTY” w maju tego roku.

Termin 07 – 09 maja 2015r, http://www.msrm.org.pl/

Serdecznie pozdrawiam wszystkich czytelników  kwartalnika „Nieruchomość”

Lucyllia Głogowska