ISTEBNA 2015

 

 

 

 

SONY DSC

W tym roku gospodarzem XVII Narciarskich Mistrzostw Rzeczoznawców Majątkowych – Istebna 2015 było Śląskie Stowarzyszenie Rzeczoznawców Majątkowych. Organizatorzy w osobach : Małgorzata Klepacka-Adamus, Krzysztof  Urbańczyk, Szymon Besuch i Radosław Węgrzyn przez cały okres przygotowań musieli znosić unoszącą się w powietrzu niepewność – zima przyjdzie, czy też raczej nie. O ile imprezy towarzyszące mogą się obejść bez śniegu i słoneczka, o tyle trudno wyciągać deski na trawiaste zbocza. Śnieg na chwilę pokazał się w czasie ferii, ale im bliżej do naszych Mistrzostw tym więcej czarnych prześwitów na stokach.

Późnym popołudniem 1 marca 2015 ludzie o optymistycznym nastawieniu ( będzie śnieg ! ) zjeżdżali do Istebnej, do pensjonatu Groń. Z okien pensjonatu widać było przetartą trasę „Zagronia”, kałuże na ulicy i siąpiący deszczyk. Ale cóż, skoro już tu przyjechaliśmy? A wielu zrobiło 400 i więcej km w jedną stronę.

Zwyczajowa kolacja powitalna i losowanie numerów startowych. Tak miło widzieć znów te same twarze, no i oczywiście trochę nowych, chętnych na puchary i medale. Zawsze zastanawiamy się po co przyjeżdżamy na Mistrzostwa – dla nart czy dla tych fajnych i zakręconych ludzi?

Rano niespodzianka dużego kalibru – leje. Właśnie – nie pada, ale leje. Wymyślamy stroje przeciwdeszczowe na zawody biegowe, ale mimo to wszyscy karnie stawiają się na stadionie. Mozolnie założone ślady prawie całkiem rozmyte, na stadionie woda po kostki, w butach po chwili mokro. I cóż z tego, każą biec. Najpierw panie, deszczyk trochę ustał, coś widać, nie trzeba przecierać okularów. Za to panowie nagrabili sobie zdecydowanie więcej, bo ich ulewa nie ominęła. Kubły wody leją się na każdego biegacza, im później wybiegł tym bardziej przemoczony dobiegł do mety.

SONY DSC

Teraz szybciutko do domu, ubrać suche ciuchy. Ciepły posiłek na stoku, najjaśniejszy punkt programu. Nie leje na głowę i można spokojnie posiedzieć. Ale znowu gonią nas na stok, bo pora po tych latach nieudacznej jazdy na gigantach poznać tajniki tej dyscypliny. Wreszcie ktoś pomyślał, że może my wcale nie umiemy przejechać slalomu. I super, zawsze można się czegoś douczyć. Każdy z nas słyszy uwagi : bliżej tyczek, niżej na nóżkach, dociskać przody, łapać prędkość i jakieś tam inne określenia, trudno spamiętać, a co dopiero zgodnie z tym zjechać. Zmęczeni trudnymi warunkami śniegowymi i dużymi wymaganiami organizatorów wracamy do domu i kolejny raz zmieniamy stroje.

Tym razem co niektórzy wyglądają trochę dziwacznie, bo to w końcu Zjazd Artystyczny. Górka do popisów powstała na boisku do siatkówki i osiągnęła imponujące 1,5m wysokości. Mimo to aparat uchwycił kilka artystycznych wywrotek. Po zjazdach wszyscy karnie oddali głosy w tajnym głosowaniu na najbardziej zakręcone przebranie.

SONY DSC

I dalsza część artystyczna – występ kapeli góralskiej z tańcami pseudogóralskimi w naszym wykonaniu. To nic, że na dworze zimno, a szałas ogrzewany niewielkim ogniem. Stroje narciarskie całkiem się przydały. Impreza nie może jednak trwać zbyt długo, bo jutro trzeba mieć dobrą formę.

SONY DSC

W nocy kolejna niespodzianka dużego kalibru – spadło ponad 20cm śniegu. Z tego powodu nie mamy rano bułek na śniadanie, ale to całkiem mała cena za to wydarzenie. Warunki na stoku super, ratraki przerobiły te góry śniegu na pięknie trzymające narty podłoże. Aż się oczy śmieją do slalomu. Żadnych muld, wyrw, oblodzonego koryta, a przede wszystkim duże poczucie bezpieczeństwa. Pozostaje sama zabawa. I tak było aż do końca. Zawody zamknął pierwszy w historii Mistrzostw slalom snowboardowy. To nic, że zawodników było niewielu, pewnie za rok konkurencja będzie większa.

Przyszedł czas dla tych, którzy odważyli się przyjechać na zawody po raz pierwszy. Duża ilość śniegu ułatwiła nam zadanie : czołgającym się pod szpalerem nart nie pomogły kaski, gogle i dobrze zapięte ubranie. Śnieg mieli wszędzie. Na poprawę humoru dostali coś rozgrzewającego, ale z radością powiem, że podzieli się z nami tym słodkim trunkiem.

SONY DSC

I tak powoli nadszedł czas podium, medali i pucharów. Wieczorna kolacja mistrzów w pełnej krasie. Garnitury, ekstra kreacje, mocne makijaże i dumne miny. Jakież to takie miłe uczucie stanąć na podium i poczuć na szyi medal. I jeszcze te gratulacje, ściskanie rąk, zdjęcia z każdej strony. Mistrzostwo świata. A potem już tylko tańce, dyskusje, śmiechy i radość z naszego spotkania.

SONY DSC

Rano nie było już tak wesoło, było raczej nostalgicznie. Przed wyjazdem staramy się w tłumie rozbieganych ludzi pożegnać z najbliższymi znajomymi, a jak się uda to z wszystkimi. Przecież nie wiadomo kto w następnym roku będzie, a kto nie będzie mógł dojechać, i nie wiadomo kto za chwilę stanie się nam najbliższy w narciarskiej braci. Tu często powstają wieloletnie przyjaźnie. Po Mistrzostwach przychodzi potrzeba spotkania się z ty czy owym, nawet z najdalszego zakątka Polski.

I to jest ten czar naszych Mistrzostw.

Zapraszamy już dzisiaj na kolejne Mistrzostwa, które organizować będzie Małopolskie Stowarzyszenie. Dla nas wszystkich to całkiem niedaleko i na pewno tam będziemy.

A w pigułce podaję medalowe miejsca.

Slalom kobiet, open Slalom mężczyzn, open
1 Małgorzata Klepacka-Adamus, Bielsko-Biała 1 Szymon Besuch, Rybnik
2 Joanna Nękanowicz, Zawiercie 2 Radosław Węgrzyn, Bochnia
3 Małgorzata Kiwior, Rybnik 3 Lech Grabowski, Gliwice

 

Slalom kobiet, grupa I Slalom mężczyzn, grupa I
1 Małgorzata Klepacka-Adamus, Bielsko-Biała 1 Szymon Besuch, Rybnik
2 Alicja Malczewska, Kraków 2 Radosław Węgrzyn, Bochnia
3 Wioleta Lisik, Chorzów 3 Lech Grabowski, Gliwice

 

Slalom kobiet, grupa II Slalom mężczyzn, grupa II
1 Joanna Nękanowicz, Zawiercie 1 Jerzy Adamiczka, Wrocław
2 Małgorzata Kiwior, Rybnik 2 Bolesław Głębowicz, Katowice
3 Urszula Zachuta, Warszawa 3 Krzysztof Lewandowski, Radom

 

Biegi kobiet, open Biegi mężczyzn, open
1 Małgorzata Klepacka-Adamus, Bielsko-Biała 1 Bolesław Głębowicz, Katowice
2 Alicja Malczewska, Kraków 2 Jerzy Adamiczka, Wrocław
3 Maria Jaworska-Tarnawska, Jelenia Góra 3 Michał Majchrzycki, Poznań

 

Biegi kobiet, grupa I Biegi mężczyzn, grupa I
1 Małgorzata Klepacka-Adamus, Bielsko-Biała 1 Michał Majchrzycki, Poznań
2 Karolina Walczak, Kalisz 2 Radosław Węgrzyn, Bochnia
3 Wioleta Lisik, Chorzów 3 Jakub Olszewski, Poczesna

 

Biegi kobiet, grupa II Biegi mężczyzn, grupa II
1 Alicja Malczewska, Kraków 1 Bolesław Głębowicz, Katowice
2 Maria Jaworska-Tarnawska, Jelenia Góra 2 Jerzy Adamiczka, Wrocław
3 Małgorzata Kiwior, Rybnik 3 Lech Tarnawski, Jelenia Góra

 

Snowboard, kobiety Snowboard, mężczyźni
1 Alicja Malczewska, Kraków 1 Jerzy Adamiczka, Wrocław
2 2 Paweł Płonka, Kraków
3 3

 

Zjazd artystyczny :

  1. Radosław Węgrzyn, jako Conchita Wurst
  2. Lech Tarnawski, jako Dron Szpiegowski
  3. Wioleta Lisik i Dorota Przybyłka, jako Zakonnice

 

Nagrodę JUSTYNA Prezesa Klubu Narciarskiego Rzeczoznawców Majątkowych otrzymali Maria Jaworska-Tarnawska i Lech Tarnawski za wkład pracy i konsekwencję w realizacji idei Narciarskich Mistrzostw.

 

 

Joanna Nękanowicz